De most komolyan: gondoltátok volna, hogy az olasz "fröccshöz" is közünk van egy kicsit?? Az olaszok narancssárga itala: Lo spritz!
Reggel 10 óra. A piacról ballagok haza, 2-3 szatyorral szenvedve. Kicsit megállok, rendbe szedem magam. Egy kávézó elött, egy asztalnál, 3-4 idősebb nénik és bácsik valami sárga kotélt iszogatnak.
Szombat este 18 óra. A szokásoso szombat esti sétámat teszem a központban. Leülök a törzshelyem elött egy asztalra, és kikérem a szokásosat: fröccsöt!! A mellettem lévő asztalnál 3 idősebb házaspár, de tényleg idős, valami narancssrága koktélt iszogatnak...
Legyen este, reggel, nyár vagy tél, fiatal vagy idős...a spritz, mint aperitiv, elmaradhatatlan kelléke egy délutáni lazulásnak. Na de ez sem olyan egyszerü, hisz minden városban máshogy isszák...
Spritz aperol, spritz hugo, spritz campari, spritz liscio...szerintem ahány olasz, annyi féle spritz!
Röviden és tömören, a spritz a legnéppszerűbb ital Olaszországban. Tényleg szinte mindig ezt a narancssárga keserű italt látom.
Szóval történt egyszer, hogy az 1700-1800as években, amikor Észak-Olaszországban az Osztrák-Magyar Monarchia is beleszólt a dolgokba, szóval ez idő tájt a katonánk elkezdték az olasz borokat a saját ízlésük alapján inni, így hát felöntötték szénsavas vízzel... ez a Spritz Liscio: bor (prossecco ) és szódavíz!
Majd az 1920as évek elején, elkezdik színesiteni az itókát, és akkor kerül a képbe az Aperol, nem más hol mint Padovában, ami nem más mint egy keserülikőr. Narancsos kesernyés ízű.
De persze ott a Campari, vörös színével keserű ízével, gyógynövényekből készült keserű likőr, szóval ő is megjelenik a piacon, és egész Olaszországot behálózzák.
A mai napig, északon, főleg Alto Adige-ben, az eredeti változatban isszák a fröccsöt, szóval az osztrák hatás igen csak érződik.
..és ha ezek után valakinek kedve támadt volna megkóstolni, hát itt a recept, ki leht próbálni, de én inkább maradnék a nagylépésnél ;)
Spritz Aperol:
- 3 rész Prossecco
- 2 rész Aperol
- 1 rész szóda
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése