Rendszeres olvasók

Keresés ebben a blogban

2016. január 28.

Teritéken Olaszország!

Mint nekünk a pálinka, olyan a kávé az olaszoknak. Szerintem ez a nemzeti italuk. Ha kávé, akkor Olaszország jut eszünkbe, hisz  a világon nincs még egy ország, ahol enyire megadják a módját a kávé fogyasztásának. De akkor mégis, hogy kerül a képbe egy magyar  fiatal ember és mi történt 1933-ban Triestben??


Espresso és cornetto
    Reggel 9 óra lehet, és a kedvenc kávézóm tele van. Mindenki egyet akar: kávét!Én a megszokott kis "reggelimet" eszem, cappucino és a croisan, vagyis ahogy itt mondják, brióóós, (vagy hogy délen, cornetto )! :) 
   Kihozzák a "reggelimet", már jól ismernek. A pultnál hatalmas sor, állnak, hangosan beszélgetnek, majd felhörpintik a kávét, és "Arrivederci!" , délig pangás. Délben aztán ebédszünet, így a kávézókat megint ellepik az emberek, hogy falatozzanak valamit, vagy csak megint magukba vigyenek egy kis energiát. Aztán délután megint pangás, egészen este 6-7 fele, amikor is a szorgos csicsere had beül egy bárba, hogy a haverokkal, kollégákkal megigyanak egy kis aperitivot, vagy kávét! Igen, még este, késő este akár este 10kor is képesek kávét inni.Ottvoltam, tanuja voltam, nem hittem el.
Szerintem ők anyatej helyett is a kávét szívták magukba... De nem mindegy ám, hogy mikor és mit iszunk. Minden momentumnak meg van a maga kávéja.

Caffélatte, caffé corretto, caffé macchiato, caffé ristretto....ha Olaszországban járunk, nem árt tudni ezeket a kifejezésket.

Caffelatte: tej egy kis kávéval.
Caffé macchiato: kávé, egy csöppnyi tejjel
Caffé  lungo: egy egész csészényi kávé
Caffé corretto: kávé, egy kis alcohollal. Általában garppával bolondítják meg, de szerintem olyan, mintha pálinkát öntöttek volna a kávénkba, szóval nekem nem nagyon ízlett. Mindenesetre nagyon erős.
Caffé ristretto: kevesebb vízzel készítik, de sokkal ízesebb
Caffé freddo: kávé jéggel
Cappuccino: espresso tejhabbal. De szerintem olyan, mint a tejeskávé.


    Egy felmérés szerint, az olaszok évente 600 csészényi kávét isznak meg!!
És mi az amit minden órában meg tudnak inni? Hát az espresso. Viszont cappuccinot kérni egy ebéd után, vétek! Ugyanis cappuccinot csak reggel isznak, utánna viszont csak az espresso.  Az olasz espresso.... vagy netán magyar??
Cappuccino és cornetto
   Nos, hát mi is történt 1933-ban, Triestben??
Illy Ferenc 1892.ben született Temesváron.  Az első viágháboru idején, besorozzák katonának az osztrák-magyar hadseregbe, több fronton harcol, majd a háboru után Triestben marad, megnősül, családot alapít.
Először kakó és kávé kereskedéssel foglalkozik cégeknél, így a kávé iránti érdeklődése is megnő. El kezd kisérletezni, majd feltalálja a vákum csomagolást, hogy a kávé aromáját megőrizhesse.  (Így alakul ki, a mára már ikonikussá vált Ilyy kávés doboz.) Szóval 1933-ban megalapítja az Illycaffét, aztán rá két évre levédeti találmányát, az első automata espresso gépet...a többi már csak történelem.
Napjainkban a harmadik generáció, Andrea Illy kezében van a cég.


Minden hol ott vagyunk!Nem csak vízilabdában vagyunk mi, a császárak... ;) hanem az olasz espresso megteremtésében is!







2016. január 22.

Teritéken Olaszország!


 

Ha jellemeznem kéne az olasz konyhát három szóban, akkor ezt mondanám: tészta, bor, zöldségek. Gasztrokalandom pozítív csalódása, hogy a sok tészta, pizza, bor ,mellett igen nagy szerepe van a zöldség-gyümölcs párosnak az olaszok életében....

 

    Volt időben megfigyelni, tapasztalni, kipróbálni, elsajátítani az olasz konyhát...és még lesz is!De ami az első perctől kezdve megfogott, hogy nagyon sok zöldséget esznek. Minden főétkezés során, legalább két féle finomság kerül az asztalra. A különböző zöldségek megannyi variációja. Párolt répa, nyers répa, párolt cukkini, párolt spenót, párolt zöldbab,grillezett padlizsán, grillezett cukkini...és még napestig sorolhatnám. Na és a megannyi saláta féle, amit azelőtt nem is volt szerencsém megkóstolni.
 

   Egy olasz asztal elengedhetetlen kelléke az olívaolaj, a balzsamecet, és friss ropogós kenyér!Így, szinte mindig, egy saláta öntetét a balzsamecet és az olaj képezi! El sem tudnak képzelni mást öntetet...és hát milyen fnom is tud lenni a friss, zsenge radicchio egy kis olívaolajjal és balzsamecettel!Ideális, könnyű ebéd.
Radicchio,szicíliai paradicsom és tonnhal
Aztán az ebéd, vacsi után jöhet egy kis gyümölcs.
És hogy hol juthatunk friss zöldséghez, gyümölcshöz??Szinte bárhol!A helyi piacokon, a zöldségesnél, de még a nagy hiperszupermarketekben is temérdeknyi a választék!
   A piac, az városonként, falvanként változik. Nincsenek egységes napok. Minden városnak megvan a saját piacos napja, amikor is az utcákat ellepik az árusok. Van itt minden: ruhaárus, halárus, csetreszes, virágos, tejtermékes, és persze zöldséges. Garantált a frissesség!
   Ha nincs éppenséggel piac, akkor a zöldségesnél is megannyi választékot találunk.
Nekem, személy szerint nagyon vicces és fura volt az első zöldséges kalandom. Ha gyümölcsöt, zöldséget vásárolok, szeretem megfogni, megszagolni az árut. Szeretem magam kiválogatni, így tudom, hogy amit megveszek, nem romlott. Itt visszont aranyos kis köténykébe bújt eladók várják és szolgálják ki a betérőket.
  Szombat délután nincs piac, és a kis boltok, zöldségesek is zárva vannak. Így ha a vasárnapi húslevesbe való nincs otthon, el kell szaladni a legközelebbi marketbe, ahol szintén nagy választékot találunk. Nekem leesett az álam! Minden friss, rengeteg zöldség, gyümölcs, minden órában rakosgatják a fiss árut...és ami még nagyon tetszett, : külön nejlon kesztyűben kell válogatni!Ez a helyi SPAR, kérem szépen.

Engem nagyon megfogott, hogy ennyire odafigyelnek a zölségek fogyasztására. Sőt, az óvodákban, iskolákban is nagy figyelmet fordítanak erre, még akkor is, ha a gyerkőcöket nehezen veszik rá az evésre.


Szóval néha a rízs krumpli helyett, a párolt sárgarépa is nagyon finom tud lenni, a vasárnapi rántott hússal ;) Nem kell nagy konyhai tudomány.Kreativitás. Ezt kell belecsempészni a minden napjainkba.